Światłowód w Jastrzębiu

admin   4 czerwca 2018   Możliwość komentowania Światłowód w Jastrzębiu została wyłączona

Aktualna sprawa światłowodu (Orange) w Jastrzębiu

Sprawa ma się następująco – Internet światłowodowy jest inwestycją Orange dofinansowaną z funduszy UE w ramach działania 1.1 POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa).

Jastrzębia dotyczy obszar 3.1.14.30 (poczytać można tutaj https://cppc.gov.pl/zakonczenie-oceny-wnioskow-w-ii-konkursie-dla-dzialania-1-1-popc/).

Z naszej miejscowości zasięgiem sieci światłowodowej zostały objęte adresy wymienione w załączonym pliku XLS. Generalnie tylko te ulice, na których są słupy Orange (dawniej TPSA).

Na ulicach gdzie nie ma słupów telekomunikacyjnych generalnie nie będzie budowana sieć, chyba że zgłosi się odpowiednia liczba chętnych. Zatem jeżeli ktoś nie znajduje swojego adresu w załączonym pliku powinien jak najszybciej wypełnić załączoną deklarację przyłączenia do sieci światłowodowej Orange i przekazać ją jednemu z przedstawicieli Orange wymienionych wyżej. Można też wykorzystać formularz elektroniczny dostępny tutaj https://oferty.orange.pl/internet/

W naszej okolicy będzie dostępny Internet z prędkością do 300Mbit/s, koszty kształtują się następująco:

Orange Światłowód 100 Mb             abonament miesięczny 39, 99 zł/mies  od 13 miesiąca 69,99 zł/mies.

Orange Światłowód 300 Mb             abonament miesięczny 49, 99 zł/mies od 13 miesiąca 79,99 zł/mies.

Przyłączenie – bezpłatnie

Nie muszę pisać, że drugiej szansy na Internet światłowodowy nie będzie, gdyż jest to droga inwestycja. Gdy skończą się fundusze z UE Orange nie będzie się opłacać przyłączać odległe domy.  Miejscami są robione dowieszki pod słupami elektroenergetycznymi, ale Orange musi płacić do PGE 3,5 zł netto miesięcznie za każdy słup. Gmina też nalicza podatki od zainstalowanych słupów.

Zatem malkontenci lepiej niech nie zwlekają i podpisują deklaracje a później umowy! Światłowodu nie można porównywać z internetem LTE czy innym radiowym, jest to obecnie najlepsza technologia.

Dziwi mnie, że gmina Piaseczno nie nawiązała współpracy z Orange, przynajmniej w zakresie udostępniania lamp pod konstrukcję wsporczą na światłowody. Zawsze parę złotych by zyskali, a tak zyskuje bogate PGE. Proszę pamiętać i dać znać na spotkaniach z burmistrzem, aby wszystkie inwestycje gminy związane z budową dróg a w szczególności instalacją lamp były połączone z budową tzw. kanalizacji teletechnicznej  pod światłowody. Rury takie można później wynająć, a na etapie budowy drogi czy lamp nie kosztuje to prawie nic a można pozbyć się tych obskurnych słupów!

Tutaj informacja dla zarządców dróg w sprawie infrastruktury telekomunikacyjnej https://www.polskaszerokopasmowa.pl/g2/oryginal/2015_08/48f7dc485dc99e96d212514a3a0d1f0d.pdf

PS Dla tych co nie potrzebują Internetu to taka informacja, że można przez światłowód uzyskać telewizję jakości HD taniej niż Polsat Cyfrowy czy NC+